ממזרח למערב – אנתרופולוגיה ממבט אחר

 • הפעילות הסתיימה
 • מרצה: איילת אידלברג / דני ינאי
 • תאריך: 5 מפגשים | יום: שני | שעה: 11:00 - 12:30

תוכנית הקורס

 • קוריאה הצפונית - מסע אל מעבר למסך הברזל האחרון

  מסע מצמרר אל מדינת המשטרה המסוגרת בעולם ובמיוחד על מה שלא ניתן לראות. מה לא רוצה קים ג'ונג און שנדע על שלטון האימים של משפחתו, על העם המדוכא בעולם? כיצד שורדים אנשי צפון קוריאה? מה מספרים אלו שהצליחו להימלט ממחנות העבודה? מה הסיכוי לשלום אמת בחצי האי הקוריאני? מהו הדבר הקשה ביותר עבור ישראלי בצפון קוריאה? ועוד.
  מרצה: דני ינאי

 • סין, מהפכה תרבותית ואנרכיה, זיכרון ושיכחה - תמורות ומהפכות בסין של המאה ה-20

  מהפכת התרבות בשנות ה- 60 בסין הותירה צלקת כואבת בהיסטוריה של סין המודרנית. כיצד מתמודדים עם אסון מעשה ידי אידיאולוגיה נוקשה, שלא הותירה אף משפחה שלמה בסין? באמצעות חשיפת העבר, הסינים בוחרים מה להכחיש, ומה לשכוח, מה לזכור ואיך לסלוח? על מאו דזה טונג ועליית המפלגה הקומוניסטית בסין, מרצח המתנגדים ופולחן האישיות סביב מאו ועד לשינוי פניה של סין. הרצאה על הפרק בהיסטוריה שהסינים היו מעדיפים לשכוח.
  מרצה: איילת איידלברג

 • סיפורה הלא ייאמן של בורמה (מיאנמר)

  בורמה, הענקית הדרום מזרח אסיאתית, מהווה ערב רב של שבטים ולאומים החיים בכפיפה אחת, ולא תמיד בשלווה.
  באמצע המאה ה-20, לאחר שזכתה בעצמאות, סבלה מאי שקט פנימי, עד שלמשך יובל נסגרה בתוך עצמה, בהנהגתה של חונטה צבאית נוקשה. בשנים האחרונות נפתחה המדינה לעולם וגילתה סימנים של מעבר לדמוקרטיה, בהנהגתה של אונג סן סו צ׳י, אולם מעגל אימה חוזר על עצמו שוב ושוב והמציאות מורכבת הרבה יותר…
  מרצה: דני ינאי

 • הודו בין אקזוטיקה לכאוס - קארמה, סמסרה ומה שבניהם

  עמוד השדרה הסמוי של החברה ההודית הוא מערכת הקסטות, זו הגורסת שפלוני נולד להיות משרת ואלמוני נולד להיות כהן דת – עוד טרם יצאו מרחם אימם. ע"פ גישה זו: אנשים לא נולדו שווים ואין צורך לנסות ולספק להם הזדמנות שווה.
  מדוע מוכן ההודי להשלים עם המקום אליו נולד? מדוע אינו מתקומם ומורד? לאמונה הבסיסית ביותר בסמסרה – גלגול נשמות, ובקארמה- חוק הסיבה והתוצאה – יש קשר הדוק לדבקות בשיטה. הראיה הרוחנית של משמעות החיים והלידה מחדש היא זאת שמנחה את דרכו של ההינדי. נכיר את הערכים הבסיסים עליהן נשענת החברה ההודית, נביט אל "מתחת לפני השטח" על מנת להבין כיצד פועלת באמת המדינה הדמוקרטית הגדולה בעולם.
  מרצה: איילת איידלברג

 • הירושימה בחרה בחיים - פרק ההיסטוריה שהיפנים היו מעדיפים לשכוח

  מפתיחתה של יפן למערב בסוף המאה ה-19, שהובילה אל קולוניאליזם כוחני וכיבוש כל ארצות מזרח אסיה. ועד לסיום הטראגי של מלחמת העולם השנייה באסיה על ידי 2 פצצות אטום וחורבן נורא ביפן.
  על נאמנות והקרבה, על ניצול ושיעבוד, על הרס טוטאלי ועל ההישרדות והבחירה בחיים.
  מרצה: איילת איידלברג

תודה שרכשתם כרטיסים!
שם של האירוע
תאריך